Cyklistika Arabba Marmolada

Marmolada je hora ležící v severovýchodní Itálii – jedná se o nejvyšší horu Dolomit. Nachází se cca 100 km severovýchodně od Benátek, ze kterých bývá při dobré viditelnosti vidět. Marmolada se skládá z horského hřebene, táhnoucího se od západu k východu. Jižně se láme ve strmé útesy a kolmé skalní stěny. Severní stranu tvoří poměrně plochý ledovec Marmolada – jediný velký ledovec v Dolomitech.

Hora obsahuje několik vrcholů s klesající nadmořskou výškou směrem od západu k východu: Punta Penia (3343 m n. m.), Punta Rocca (3309 m), Punta Ombretta (3230 m), Monte Serauta (3069 m) a Pizzo Serauta (3035 m). První výstup na horu Marmolada uskutečnil v roce 1864 rakouský horolezec a spisovatel Paul Grohmann.

Před 1. světovou válkou vedla přes horu Marmolada fronta mezi Rakušany a Italy. Rakouští vojáci obývali vyhloubené tunely v severní části ledovce, italští se nacházeli na jihu ve skalnatém terénu. 300 Rakušanů zde však zahynulo při lavinovém neštěstí. Ledovec postupně ubývá a tak jsou zde občas nalezena těla obětí.

©2024 Arabba Marmolada Cestování.cz